Hipospadias nedir?

Hipospadias Nedir?

Erkek çocukların, cinsel organlarının ucunda olması gereken dış idrar deliğinin, penislerinin alt tarafında bir yere açılması durumuna tıp dilinde hipospadias denir.

Halk arasında hipospadiaslı çocuklar için “peygamber sünnetli” yada “yarım sünnetli” deyimleri kullanılır. Üç yüz canlı erkek doğumdan birinde görülür. Hipospadiaslı babaların çocuklarında görülme riski daha fazladır.

Dikkatle bakıldığında idrarlarını bacaklarına doğru ve penislerinin altından yaptıkları fark edilir. İdrar deliği penis ucundan uzaklaştıkça hastalığın ağırlık derecesi artar fakat görülme olasılığı azalır. En sık görülen şekli
penis ucuna yakın (glanüler) olan formudur. Diğer taraftan en az görüleni ise perineal tip dediğimiz idrar deliğinin torbalar ile makat arasında olduğu şeklidir. Hipospadiaslı çocuklarda, hipospadiasla beraber peniste eğrilikte (kordi) olabilir. Tüm hastaların ayrıca mevcut olabilecek diğer organ anomalileri yönünden araştırılması gerekir. Hipospadias ile birlikte inmemiş testis bulunması durumunda genetik değerlendirmede gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir